Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
172 posty 17 komentarzy

Obóz Wielkiej Polski

Obóz Wielkiej Polski - Stowarzyszenie Obóz Wielkiej Polski jest kontynuatorem polityki Romana Dmowskiego

Podkarpackie na celowniku CBA

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Centralne Biuro Antykorupcyjne bada dotacje udzielone przedsiębiorcom z województwa podkarpackiego.

Na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie, funkcjonariusze CBA dokonali przeszukań w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie oraz w mieszkaniu Marszałka Województwa Mirosława Karapyty (Polskie Stronnictwo Ludowe), który w tym czasie przebywał na urlopie w Brazylii.

Marszałek ma opinię ukrainofila i zręcznego gracza politycznego. Po odwołaniu Waldemara Pawlakazachował miejsce w Naczelnym Komitecie Wykonawczym PSL. Uważany jest za drugiego po Janie Burym, szefie Klubu Parlamentarnego PSL, ludowca w regionie.


Sprawa jest zagadkowa i nie wyjaśniają jej informacje dotyczące powiązań rodzinno-biznesowych marszałka. Podobnie niewiarygodnie brzmią przecieki odnoszące się do wyjazdów zagranicznych czy konkursów na stanowiska - tego rodzaju nieprawidłowości nie są domeną służb specjalnych.

Ochroną interesów ekonomicznych państwa, w tym monitoringiem funduszy unijnych, zajmują się trzy służby specjalne: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne i Centralne Biuro Śledcze.

Wsparcie dla przedsiębiorców z województwa podkarpackiego to w latach 2007-2013 kwota około dwóch miliardów złotych. Połowa to unijna dotacja. Przeznaczona były dla małych i średnich firm. Liczba beneficjentów to ok. 700 przedsiębiorstw. Dla porównania, budżet województwa na rok 2013 to kwota 1,5 mld złotych.

Przeszukanie mieszkania marszałka województwa odbyło się – jak informują władze śledcze – po kilkumiesięcznej, dość szeroko zakrojonej inwigilacji.

Kilka tygodni temu ze stanowiska Skarbnika Województwa odeszła po kilkunastu latach Maria Niemiec.Dotacjami dla przedsiębiorców zajmuje się Departament Wspierania Przedsiębiorczości, nadzorowany przez Wicemarszałka Województwa Zygmunta Cholewińskiego (Platforma Obywatelska). W poprzedniej kadencji był marszałkiem z ramienia partii Prawo i Sprawiedliwość, ale po konflikcie z władzami regionalnymi stronnictwa zmienił barwy polityczne. Cholewiński nadzoruje całość Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Zarząd Województwa Podkarpackiego 2006-2010 był permanentnie paraliżowany konfliktem dwóch ludzi: Cholewińskiego i wicemarszałka Bogdana Rzońcy, obecnie posła PiS i Marszałka Województwa w latach 1999-2002.

Jedno z dwojga: albo afera jest mistyfikacją i ma jedynie na celu wyeliminowanie Karapyty i Burego, który nie ma najlepszej prasy, albo nadużycia miały miejsce i sprawa jest – jak mówią w żargonie- rozwojowa. W obu przypadkach rosną szanse Prawa i Sprawiedliwości, które zwróciło się do Karapyty o zawieszenie urzędowania.Europosłanka PO Elżbieta Łukacijewska z kolei zaapelowała do Karapyty o rachunek sumienia, natomiast Komisja Europejska zażądała wstrzymania unijnych dotacji udzielanych w ramach RPO.

Wartość Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-13 to ponad 5 mld zł. Do tej pory do dofinansowania wybrano 2334 projekty. Urząd Marszałkowski wypłacił 3,127 mld zł.
 
 
 
Marek Bednarz
 
 
 
 
Fotografia z portalu www.stalowka.net
 
 
 
Źródło:
 

KOMENTARZE

  • @night rat 14:27:04
    Przy takiej ilości kasy z UE to każda partia może się zachystnąć. A jak wiadomo , to pieniądze jako takie nie mają właściciela, chociaż każda partia che je mieć.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY